İTALYA’DA DAVA AÇMAK | Blog Yazısı | » Ongur Partners - 1
Loading
italyada dava açmak

İTALYA’DA DAVA AÇMAK

İTALYA’DA DAVA AÇMAK

Türkiye ile İtalya arasında ticaret ve yatırımların karşılıklı olarak hızla artmakta. Bu sebeple günümüzde bazı durumlarda Türk şirketleri için İtalya’da icra takibi başlatılması ya da İtalya’da dava açılması zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda, İtalya ile iş yapan Türk şirketleri, İtalya’da dava açmak ya da icra takibi başlatmak konularında sıklıkla hukuk büromuza başvurmaktadır.

Öncelikle; hem Türkiye hem de İtalya’nın Kara Avrupası hukuk sistemini kullanması hukuki sebepleri barındırıyor. Bu itibarla da benzer hukuki prensipleri barındırması sebebiyle, İtalya’da açılacak davaların Türkiye ile benzer bir hukuk sistemi çerçevesinde yürütüleceğini ifade etmek gerekir. Bununla birlikte Türk şirketlerinin İtalyanca bilen Türk avukatlar ile davalarını yürütmeleri gibi çözümler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu durum İtalya ile sıkı bağlantı içinde çalışan avukatlar ile yürütmeleri daha etkili ve etkin çözümleri beraberinde de getirmektedir. Şöyle ki, İtalya 22 bölgeden oluşan ve çoğunlukla arabuluculuk ve tahkim gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının sıkça kullanılabildiği bir ülkedir.

ARABULUCULUK

Dolayısıyla bir Türk şirketi İtalya’da dava açmak istediği zaman öncelikle arabuluculuk sürecini başlatır. İtalyanca konuşan Türk Avukatlar kanalıyla sorunun doğrudan, çözüm odaklı, hızlı ve etkin bir şekilde çözümünü sağlayabilir. İtalya’da bu kapsamda yürütülecek faaliyetler, arabuluculuk süreci ile bir uyuşmazlığın sonuçlandırılması soucunu doğurur. Sonuç olarak hem maliyet olarak daha düşük hem de son derece hızlı bir şekilde sonuç odaklı çözümleri beraberinde getirebilmektedir.

italya

İtalya’da başlatılacak arabuluculuk sürecinden sonuç alınamaması durumunda şu yollara başvurulabilir. İtalya’da dava yolu ile hukuki sürecin sürdürülmesi noktasında da İtalyan hukuk büroları ile iş birliği olan Türk hukuk bürolarının tercih edilebilir. Bu yüzden hem dosyanın Türkiye’den kontrolünün sağlanması hem de Türkiye’de bulunan delilerin toplanması gibi sonuçlar oluşabilir. Ayrıca tespitlerin yaptırılması, müvekkilin görüşlerini kendi dilinde doğrudan Türk avukatlara anlatabilmesi gibi kolaylıklar sağlamaktadır. Neticede bu durum açılacak başarı olasılığını çok daha güçlendirmektedir.

ARZU ONGUR’un İTALYA’DA DAVA AÇMAK ile ilgili tecrübesi

ONGUR & Partners Hukuk bürosu yönetici ortağı Av. Arzu ONGUR özellikle İtalya-Türkiye hattında iş yapmaktadır.  Türk ve İtalyan şirketlerinin temsili konusunda son derece başarılı projelere ve davalara imza atmış uluslararası bir hukuk danışmanıdır. İtalyanca ve İngilizce dillerinde hizmet verebiliyor olmamız Türkiye’de çok nadir bulunan bir hukuki danışmanlık hizmeti olduğumuzun kanıtıdır. Bu durum müvekkillerimizin kendi ana dillerinde sorunlarını doğrudan avukatlarımıza iletebiliyor olması kolaylığını ve rahatlığını beraberinde getirmektedir.

Bunun yanı sıra İtalya’nın Roma ve Milano şehirlerinde bulunan İtalyan ortak avukatlarımız kanalıyla Türk şirketlerinin İtalyan mahkemeleri nezdinde temsili konularında 15 yıldan fazla süredir hizmet veriyoruz. Hukuk büromuzun bu konulara yönelik tecrübe ve birikimi davaların en hızlı etkin efektif şekilde sonuçlandırılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında, sahip olduğumuz uluslararası iş ağı ve tecrübe pek çok uyuşmazlığın dava açmaya gerek dahi olmadan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile çözülebilmesine olanak sağlamaktadır.

İTALYA – TÜRKİYE TAHKİM DAVALARI

Hukuk büromuz Milano Ticaret Odası tahkim divanı nezdinde en fazla tahkim dosyası yürüten bürodur. Türkiye-İtalya hattında en çok iş yapan Türk hukuk bürosu olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Savunma sanayii, hızlı tren hattı projeleri gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren Müvekkil İtalyan ve Türk şirketlerine; özellikle kamu ihalesi süreçleri, ithalat ve ihracat hizmetleri, mal alım ve satım sözleşmelerinin hazırlanması ve kontrolü, İtalya ve Türkiye’de yapılacak şirket birleşmeleri ve tasfiyeleri ile İtalya’da alacak takibi konularında hizmet sağlanması hukuk büromuzu teknik olarak karmaşık uyuşmazlıkları hızlı, etkin ve etkili olarak çözebilme konularında yetkin ve ayrıcalıklı kılmaktadır. Konuyla ilgili trend haber internet sayfasında yayımlanan makalemizi inceleyebilirsiniz.